Termomodernizacja

Termomodernizacja z dotacją

Jak się okazuje elewacja to istotny element budynku. Oferowane dotacje rządowe przewidują pomoc w zadbaniu o należyty stan izolacji budynku, również nowo budowanego. Warto jest się zainteresować możliwością uzyskania dodatkowych funduszy przy okazji odnawiania elewacji lub jej planowania w budowanym obiekcie. Dzięki dotacjom można zadbać o lepszą izolacje cieplną i nie tylko.

Zużycie ciepła a elewacja

Nowo wybudowane domy mieszkalne coraz częściej są budowane w systemie domów pasywnych, energooszczędnych, co także przekłada się na zużycie ciepła. Współczesne elewacje to przede wszystkim styropian pokryty warstwą tynku. Często ozdobnego w gotowym wybranym kolorze. Nie oznacza to iż tego typu tynków nie należy myć ani malować. Wręcz przeciwnie. Aczkolwiek technika mycia jak i malowania winna być dostosowana do rodzaju elewacji. W tym wypadku styropianu. Zupełnie inną trwałość ma kolor farby zewnętrznej na tynku położonym na cegle, a inny w przypadku styropianu.

Coraz więcej mówi się o środowisku w kontekście techniki budowy domów jednorodzinnych i ich wyposażania w źródła ciepła. Należy jednak pamiętać iż poza piecem, czy jego alternatywą istotne znaczenie ma również elewacja budynku. Stąd też termomodernizacja budynku, a co za tym idzie malowanie elewacji zyskała uznanie w programie dotacji z programu czyste powietrze. Dzięki pieniądzom z dotacji beneficjenci mogą docieplić ściany budynku tak pojedyncze, jak i wszystkie. Zakres inwestycji pozostaje w gestii inwestora.

Oszczędność i estetyka

Dbałość o elewacje budynku to gwarancja ciepła i ekologii zarazem. Nowoczesne elewacje z systemem rekuperacji, fotowoltaiką i pasywnym odzyskiem ciepła to tylko niektóre możliwości dbania o środowisko a jednocześnie innowacyjny dom. Ocieplenie styropianem budynku to jeden z elementów walki z emisją spalin i wysokim spalaniem węgla, czy jego substytutu. Niestety elewacja domów mieszkalnych nie jest tak banalna w swej konstrukcji jak mogłoby się to wydawać.

Budując nowy obiekt mamy możliwość wykonania obliczeń przewiewności ścian, okien i drzwi zarazem. W starszych budynkach ocieplenie ściany może powodować brak wentylacji i tym samym wilgoć wewnątrz. Cóż z tego że od zewnątrz nasz dom będzie piękny jak wewnątrz pojawią się wykwity grzybowe. Sytuacja może być także odwrotna. Brak uszczelnienia fundamentów może powodować zazielenienie ścian usytuowanych na północ. Tym sposobem nawet coroczne malowanie elewacji czy też mycie elewacji nie pomoże.

Modernizacja racjonalna

Zanim ocieplimy ściany wykonajmy audyt energetyczny. Profesjonaliści po zbadaniu ścian, wentylacji, źródeł ciepła, wystawy słonecznej i innych czynników jak chociażby okoliczne cieki wodne, otoczenie stwierdzą jakiej izolacji ścian potrzebujemy oraz jaki typ elewacji sprawdzi się w naszym przypadku najlepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *