Żory

Żory – co warto zobaczyć?

Żory to miejscowość o bogatej historii i fascynującej kulturze, to niezwykłe miasto leżące w południowej Polsce. Położone województwie śląskim, to miejsce, które nie tylko zachwyca swoją malowniczą scenerią, ale także przyciąga uwagę swoją różnorodnością i wielowiekowymi tradycjami. Od momentu, kiedy Żory po raz pierwszy pojawiły się na mapach, miasto to przeszło przez wiele przemian, które kształtowały jego charakter i tożsamość. Zapraszamy do odkrywania uroków miasta i poznania fascynującej przeszłości oraz teraźniejszości.

Żory i ich dzieje

Żory są jednym z najstarszych miast na terenie Śląska, a prawami miejskimi może się pochwalić od 1272 roku. W swych dziejach Żory były częścią piastowskiego księstwa raciborskiego, należały też do czeskich Przemyślidów oraz do wielkiej monarchii Habsburgów. Od połowy XVIII wieku Żory były częścią Prus, a w granice Polski wróciły dopiero w 1921 roku. W okresie II wojny światowej miasto zostało poważnie zniszczone, było też świadkiem tragicznego marszu śmierci (na co wpływ ma położenie w niewielkiej odległości od byłego obozu Auschwitz-Birkenau). Dziś jest ważnym ośrodkiem przemysłowym oraz „sypialnią” dla pobliskich miast Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Powstają tu również atrakcje turystyczne, dzięki którym Żory stają się ciekawym miejscem dla turystów. A że miasto leży przy drodze łączącej Katowice ze Skoczowem, dojazd do tych obiektów nie stanowi większego problemu.

Zobacz również: Gdzie mieszka Bolek i Lolek?

Co warto zobaczyć w Żorach?

Choć Żory w czasie wojny zostały zniszczone niemal w 80%, na ich terenie wciąż można nacieszyć się spacerami po pięknej starówce. Uwagę przyciąga gotycki kościół św. Apostołów Filipa i Jakuba, pochodzący z  XV wieku, interesującym obiektem jest też kościół ewangelicki, będący ciekawą pamiątką z okresu międzywojennego. Zwiedzanie Żor nie może się też obejść bez spaceru w rejonie Rynku, wokół którego można ujrzeć wiele ciekawych kamienic. Większość z nich to powojenne rekonstrukcje, mają one jednak wiele uroku.

Żory stają się też miastem idealnym dla miłośników ciekawych wystaw oraz dobrej zabawy. Jednym z nowszych obiektów w tym mieście jest Muzeum Ognia – idealne dla tych, którzy planują wycieczki z dziećmi. Druga atrakcja miasta to park rozrywki, inspirowany opowieściami o Dzikim Zachodzie. Na gości czekają tu nie tylko karuzele, ale i liczne pokazy. Efekt? Najmłodsi turyści świetnie się tu bawią, a i dorosłym nuda tu nie zagrozi.

Żory to jedno z tych śląskich miast, które dla wielu z miłośników podróży może się okazać ciekawym celem wycieczki. Atrakcje tworzone z myślą o rodzinnym wypoczynku przyciągają, a historyczne centrum zachęca do spacerów śladami przeszłości.

Autor zdjęcia: Ebielmaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *