usuwanie wgnieceń

Usuwanie wgnieceń karoserii bez malowania

Wystarczy tylko chwila nieuwagi i można bardzo szybko uszkodzić karoserie samochodu. Wszelkie wgniecenia są zmorą wielu kierowców. Oczywiście nie zawsze jest to nasza wina. Zdarza się, że zostawiając samochód na parkingu, zaraz po powrocie możemy zauważyć wgniecenia powstałe na skutek lekkiego uderzenia, a niestety nikt nie pozostawił karteczki i winnego brak. Może to wywołać znaczne zdenerwowanie, gdyż naprawa uszkodzonej karoserii wiąże się z wysokimi kosztami, jak i długim czasem oczekiwania. A to również bywa uciążliwe szczególnie, gdy dojeżdża się do pracy samochodem. Zatem czasami jeździmy pojazdem, który ma wgniecenia i wygląda nieestetycznie. Na szczęście coraz więcej warsztatów samochodowych wykonuje usuwanie wgnieceń bez konieczności malowania.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Standardowa naprawa wgnieceń wymaga szpachlowania, ale również malowania. Jeden element to koszt nawet 1500 złotych, bywa, że kosztuje więcej. Ponadto zazwyczaj taka naprawa trwa kilka dni i dopiero po tygodniu możemy odebrać swój samochód. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest usuwanie wgnieceń bez malowania, jednak można je wykonać tylko wtedy, gdy nie doszło do uszkodzenia lakieru. Również nie można go zastosować, gdy wcześniej blacha była naprawiana klasyczną metodą, bądź też występuje fabryczne wzmocnienie oraz uszkodzone są brzegi karoserii.

Oczywiście metoda usuwania wgnieceń bez malowania możliwa jest, gdy blacha nie jest bardzo mocno uszkodzona. Zatem doszło do niej w trakcie np. małej stłuczki, czy też uszkodzenia kamieniem, ewentualnie gradobicia. Jednak warto się na nią zdecydować, gdyż można znaczenie zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Jest tańsza nawet o 50%, a czas naprawy jednego elementu trwa zazwyczaj godzinę, zatem już po jednym dniu można odebrać samochód. Metoda usuwania wgnieceń bez malowania jest też często nazywana bezinwazyjną, nie obniża także kosztu pojazdu, gdy będziemy chcieli go sprzedać.

Polecamy: Jak zadbać o bezpieczny transport sprzętów AGD

Usuwanie wgnieceń techniką PDR – doskonała na drobne uszkodzenia

Technika PDR to po prostu Paintless Dent Repair, polega na wypychaniu, bądź też wyciąganiu wgnieceń.

Wypychanie wgnieceń odbywa się przy użyciu specjalistycznych narzędzi np. dźwigni, dzięki której można wyrównać blachę. Potrzebna jest tu duża precyzja. Na samym początku stosuje się dźwignię z nakładką plastikową, dopiero później stosuje się końcówkę metalową. Konieczne jest także użycie lampy z odbłyśnikiem, dzięki temu można zauważyć postępujące pracę.

Inną metodą jest wypychanie blachy na klej. Tutaj używa się specjalistycznego kleju. Specjalne grzybki przykleja się do karoserii. Należy poczekać kilka minut, aż klej wyschnie, następnie trzeba użyć specjalnych narzędzi. Najlepiej użyć pullera, którego wkładamy do grzybka i delikatnie wyciągamy.

Jeżeli to możliwe warto zdecydować się na metody bezinwazyjne, gdyż można znacząco zaoszczędzić, a efekt końcowy jest świetny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *