kamica nerkowa

Kamica nerkowa. Objawy, przyczyny i leczenie.

Kamica nerkowa to poważna choroba, objawiająca się obecnością złogów w układzie moczowym. Zbudowane są one z różnych związków chemicznych, naturalnie występujących w moczu. W przypadku. kiedy jednak związki te nie są usuwane z organizmu, tylko się krystalizują, powstają kamienie moczowe. Towarzyszy temu stosunkowo silny ból, szczególnie w przypadku, kiedy kamień się oderwie od miejsca powstania i zacznie przesuwać się w moczowodzie. Zobaczmy wobec tego, jakie są przyczyny powstawania kamicy? Jakie są jej najczęstsze objawy, oraz jak powinno wyglądać jej leczenie?

Czym dokładnie jest kamica nerkowa?

Kamica nerkowa to dolegliwość, w wyniku której, w układzie moczowym pojawiają się złogi (potocznie nazywane kamieniami moczowymi). Powstają one w wyniku krystalizacji substancji chemicznych, znajdujących się naturalnie w moczu. Wynika to najczęściej z nadmiernego ich nagromadzenia się w moczu, skutkiem czego organizm nie jest w stanie prawidłowo ich usunąć. Czasami mogą także powstawać w wyniku innych chorób i dolegliwości (np. choroba Leśniowskiego i Crohna). Złogi najczęściej pojawiają się w kielichach oraz w miedniczce nerkowej.

Kamica nerkowa dotyczy spore grupy osób. Objawy kamicy, przynajmniej raz w życiu występują u około 10% mężczyzn i około 5% kobiet. Najczęściej ujawnia się ona między 20 a 40 rokiem życia. Zdecydowanie największą grupą chorych na kamicę są mężczyźni w wieku 40-50 lat.

Przyczyny kamicy nerkowej.

Wśród przyczyn kamicy nerkowej ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, która miała miejsce w danym przypadku. Najczęściej jednak przyczynami są:

  • Nieprawidłowy odpływ moczy z jednej lub obydwu nerek
  • Zbyt mała obecność substancji hamujących się tworzenie złogów w moczu.
  • Inne choroby lub dolegliwości: nadczynność przytarczyc, nadmierne dawki witaminy D, bardzo duże dawki witaminy C
  • Zaburzenia metabolizmu, występujące genetycznie. Powodują one nieprawidłowy metabolizm niektórych substancji co sprzyja powstawaniu złogów.

Objawy kamicy nerkowej.

Zdecydowanie najczęściej, kamica nerkowa objawia się kolką nerkową. Jest to bardzo silny ból, występujący nagle, który dla wielu kobiet jest silniejszy niż nawet bóle porodowe. Jest on powodowany oderwaniem się kamienia i przesunięciem go do moczowodu. Jego przesuwanie się w moczowodzie powoduje silny ból. Czasem może powodować nawet jego skaleczenie, przez co mocz będzie zabarwiony na czerwono. Ostatecznie może dojść nawet do zatkania moczowodu, co jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Leczenie kamicy nerkowej.

Leczenie kamicy nerkowej, w przypadku najłagodniejszych przebiegów, to zazwyczaj przyjmowanie leków przeciwbólowych oraz rozkurczowych. W przypadku występowania silniejszych napadów kolki nerkowej, przy utrzymujących się nudnościach i wymiotach, koniecznie trzeba udać się do lekarza.

Kamica nerkowa jest jednakże chorobą, której można skutecznie zapobiegać. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że kamienie moczowe powstają z substancji nadmiernie występujących w moczu. Wypijanie dużych ilości płynów pozwoli lepiej rozpuszczać te substancje a następnie wydalić. Warto także ograniczyć spożywanie produktów mięsnych oraz soli. Można także sięgnąć po odpowiednio dobrane zioła na kamicę nerkową, które usprawnią proces wypłukiwania toksyn z organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *