Przystępne wycieczki na Mont Blanc

Zdobycie szczytu Mont Blanc, jakkolwiek atrakcyjnym by nie było, nie jest przeznaczone dla każdego. Tutaj musimy zdawać sobie sprawę z wysokiego poziomu trudności oraz wymagań wobec uczestników tego typu wypraw. Należy posiadać spore doświadczenie w poruszaniu się po trudnym terenie skalno lodowym, w dodatku na dużych wysokościach. Trzeba będzie także posiadać niezbędny sprzęt alpinistyczny, oraz umiejętność posługiwania się nim. Jest to więc raczej wyprawa trekkingowa raczej dla doświadczonych już wyjadaczy. Warto więc pamiętać, iż tego typu wycieczki na Mont Blanc, charakteryzują się wysokim poziomem trudności i koniecznością solidnego przygotowania się pod wieloma względami.

Przebieg wycieczki na Mont Blanc

Oczywiście każdy organizator wypraw na Mont Blanc, będzie podchodzić do zagadnienia nieco inaczej. Jednakże w większości przypadków będzie to do siebie bardzo zbliżone. Będziemy tutaj mieć pewne punkty wyprawy, które po prostu siłą rzeczy zawsze będą takie same. Już to ze względu na przebieg trasy, już ze względu na bezpieczeństwo uczestników. Możemy tutaj więc wymienić kilka etapów, które będą do siebie bardzo podobne w przypadku każdej wycieczki na Mont Blanc, niezależnie od organizatora.

Etap I – etap rozruchowy

Na pierwszym etapie musimy liczyć się z koniecznością rozruszania organizmu i przywyknięcia nieco do wysiłku. Jest to etap zapewniający wstępne zaaklimatyzowanie się w górskim terenie alpejskim.

Etap II – trening poruszania się w terenie skalno-lodowym

Na tym etapie będziemy przygotowywać się do poruszania się w terenie skalno-lodowym na dużych wysokościach. Warto z góry nastawić się na bezsenną noc w schronisku. Przebywanie na dużej wysokości może utrudnić nam normalne zaśnięcie.

Etap III – wstępne podejście pod jeden z mniejszych czterotysięczników.

Aklimatyzacja i trening w jednym. Wchodzimy na jeden z czterotysięczników: Gran Paradiso (4061 m n.p.m.), Breithorn (4161 m n.p.m), lub Castor (4221 m n.p.m.)

Etap IV – wisienka na torcie – wejście na Mont Blanc

Ostateczna wyprawa na szczyt Mont Blanc, która dla każdego pasjonata trekkingu wysokogórskiego będzie jednym z największych osiągnięć w karierze.

Tutaj jednak z góry musimy powiedzieć, iż należy liczyć z możliwością zmiany planów. W przypadku trudnych warunków pogodowych, wejście na Mont Blanc, może się okazać niemożliwe. Każdorazowo, decyzję w tym zakresie podejmuje przewodnik, który jest odpowiedzialny za całą grupę. Trzeba mieć na względzie fakt, iż Mont Blanc, słynie z kapryśnej pogody.

Najważniejsze zalety tak zorganizowanej wycieczki na Mont Blanc.

Dobra organizacja ma swoje wycieczki na Mont Blanc ma swoje dobre strony i trzeba o nich pamiętać. Przede wszystkim wyprawa jest tak zaplanowana iż mamy zawsze możliwość odbycia treningowych podejść i aklimatyzacji. To bardzo ważne, bowiem podwaja nasze szanse na skuteczne wejście na szczyt. Poza tym, nawet jeśli pogoda nie pozwoli nam na zdobycie Mont Blanc, to już jeden czterotysięcznik, zaliczymy niejako po drodze. Co najmniej 3 noclegi będą mieć miejsce w górskich schroniskach, zaś pozostałe 5 noclegów w wygodnych hotelach. To niewątpliwy atut, który pozwoli nam na solidny relaks przed dużym wysiłkiem fizycznym.

Generalnie można powiedzieć, iż taka organizacja wycieczki na Mont Blanc, będzie dla każdego z nas bardzo dobrym rozwiązaniem. Z całą pewnością będzie to podnosić nasze szanse na ostateczne zdobycie szczytu Mont Blanc, o czym pewnie każdy z pasjonatów górskiego trekkingu marzy od zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *