Ekologiczny brykiet drzewny a jego wytwarzanie

Produkcja brykietu drzewnego w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularna. Przede wszystkim wśród przedsiębiorców, zajmujących się na co dzień obróbką tartaczną i stolarską. Przedsiębiorstwa te, mają bowiem pod dostatkiem materiału wsadowego do produkcji brykietu. Wszelkiego rodzaju opady z produkcji tartacznej i stolarskiej, czyli wióry, ścinki, zrębki i trociny, to idealny materiał do wytwarzania ekologicznego brykietu drzewnego. Oczywiście w każdym przypadku można go wytwarzać w różnych technologiach i z zastosowaniem różnych podejść do jakości wytwarzania. Dlatego też, na rynku znajdziemy dużo różnych partii brykietu o różnych parametrach spalania.

Jak wytwarzać brykiet drzewny?

Aby jednak osiągnąć maksymalnie wysoki poziom jakości wytwarzanego brykietu drzewnego, trzeba będzie się do tego zadania odpowiednio przygotować. Przede wszystkim trzeba będzie zadbać o prawidłowe przechowywanie materiału wsadowego. Wszystkie wióry i trociny, przeznaczone do produkcji brykietu drzewnego, powinny być maksymalnie suche. Dlatego też, należy je przechowywać w odpowiednich, wentylowanych pomieszczeniach, gdzie nie będą narażone na kontakt z wilgocią. Warto także zadbać o kwestie segregacji odpadów. Chodzi tutaj głównie o rodzaj drewna. Warto osobno przetwarzać drewno liściaste od iglastego, bowiem brykiet z każdego z tych typów drzew będzie charakteryzować się innymi parametrami technicznymi. Czasami oczywiście w celu osiągnięcia zakładanych parametrów spalania, można drewno z różnych gatunków drzew mieszać ze sobą. Pozwoli to osiągnąć inne parametry, lepsze podtrzymanie ognia, czy też brykiet drzewny o większej kaloryczności.

Odpowiednia brykieciarka do wytwarzania brykietu

Nie da się ukryć, iż bardzo istotną rolę w całym procesie odgrywać będzie także odpowiednia brykieciarka. Obecnie dostępne są nowoczesne maszyny do produkcji brykietu, o wyjątkowo dobrych parametrach technicznych. Pozwalają nam na wytwarzanie brykietu w bardzo zróżnicowanym kształcie i o różnym poziomie sprasowania. Dzięki temu możliwe jest dostarczanie odbiorcom brykietu dokładnie takiego, jakiego potrzebują. Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż nowoczesne brykieciarki nie wymagają od nas tak intensywnej obsługi. Po prostu wystarczy zagwarantować dostarczanie materiału wsadowego i odbiór gotowego brykietu. Maszyna w zasadzie bez obsługowo będzie prowadzić produkcję. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, iż taka nowoczesna brykieciarka będzie stosunkowo kosztowna. Trzeba będzie liczyć się z wydatkami rzędu nawet powyżej 100 tys. PLN. Jednakże korzyści płynące z takiej inwestycji są ogromne. Wysoka jakość wytwarzanego brykietu, możliwość jego formowania w dowolne kształty, wysoki poziom wydajności produkcji. Nie da się takich zalet przecenić.

Z całą pewnością zakup profesjonalnej brykieciarki, będzie przyczyniać się do efektywniejszej produkcji brykietu drzewnego, co w tym przypadku jest kwestia kluczową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *