Czy butelki plastikowe są dobrym rozwiązaniem?

Dystrybucja oraz transport wielu produktów, przede wszystkim płynnych, odbywa się przy wykorzystaniu butelek plastikowych. Jest to jedna z tych form opakowań z tworzywa sztucznego, która upowszechniła się wyjątkowo dobrze, głównie ze względu na liczne zalety i po dziś dzień jest dominującym rozwiązaniem w tym zakresie dystrybucji. Niemniej jednak, musimy także zwrócić uwagę na fakt, iż butelki plastikowe stały się także swego rodzaju zagrożeniem. Okazuje się, iż niski koszt opakowań tego typu sprawił, iż nikt zupełnie nie przejmuje się, co się dzieje ze zużytymi opakowaniami z tworzyw sztucznych. Te zaś, w zatrważającej większości lądują w naszych morzach i oceanach, jawnie przyczyniając się do ekologicznej katastrofy.

Czy warto więc wykorzystywać butelki plastikowe?

Oczywiście, trzeba będzie tutaj zwrócić uwagę na inna kwestię. Otóż butelki plastikowe nie stanowią problemu same w sobie. One same nie wyrzucają się do rzek i jezior, same nie zostawiają się na plaży czy też w lesie. To człowiek, dla którego jest to tylko bezwartościowy kawałek plastiku, porzuca je wszędzie tam, gdzie tylko postawi swoją stopę a przy okazji miał ze sobą butelkę z wodą czy też innym napojem. Być może problemem jest fakt, iż butelki plastikowe są tak tanie w produkcji. Może gdyby nałożyć odpowiednie podatki i podnieść koszty produkcji to ludzie jakoś bardziej wartościowali by swoje śmieci.

Może jednak warto wziąć przykład z piwa. Tutaj mamy do czynienia z opakowaniami szklanymi, które raczej bardzo rzadko są wyrzucane. Jednak butelka to koszt 0,50 PLN, a więc stosunkowo nieduży, ale już dla wielu jest to całkiem sporo. Wystarczy przeliczyć, ile kosztują butelki z całej skrzynki piwa i już nie opłaca się ich wyrzucać. Tak samo można by zrobić właśnie z opakowaniami plastikowymi. Chociażby z samymi butelkami. Każda sprzedawana butelka to dodatkowy koszty 1 PLN, przy czym można później butelki odsprzedać w automatach bądź punktach skupu.

Butelki z plastiku są bardzo korzystne.

Chodzi nam tutaj przecież o to, aby wyeliminować wysoki poziom zanieczyszczenia środowiska. Jednocześnie nie rezygnować z butelek plastikowych, które okazują się być bardzo korzystne. Przede wszystkim są o wiele lżejsze od innych opakowań, a jednocześnie, zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa w transporcie. Rzadko kiedy podczas upadku butelki plastikowe pękają całkowicie, tak jak ma to miejsce z opakowaniami szklanymi. Ich wyjątkowo niska waga pozwala nam ograniczyć koszty transportu. Takim samym pojazdem możemy przewieźć około 15% więcej towaru w butelkach plastikowych, niż gdyby był dystrybuowany w butelkach szklanych czy też stalowych kanistrach. Jednym słowem, zastosowanie tworzywa sztucznego jest w tym zakresie bardzo korzystne. Warto więc szukać rozwiązań, mających na celu ograniczenie zanieczyszczenie środowiska, bez eliminowania opakowań z tworzywa sztucznego z codziennego użytku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *