Obcinanie pazurów

Obcinanie psich pazurów – o czym należy pamiętać?

Obcinanie pazurów u psa to konieczność, zabieg którego psy z reguły nie lubią. U psów biegających wokół domu, w ogrodzie, aktywnych i przebywających na zewnątrz dużą ilość czasu zabieg ten można wykonywać zdecydowanie rzadziej. Gdyż pies w naturalny sposób poprzez bieganie lub zabawy z kijami ściera sobie pazury. Niestety psy kanapowe, które głównie przebywają w mieszkaniach muszą mieć regularnie obcinane paznokcie.

Co daje obcinanie pazurów?

Pazury psie należy obcinać zarówno z uwagi na komfort właściciela, by pies nie drapał nam podłóg, nie haczył o dywany narzuty itp. Ale również z uwagi na to by pies pazurów nie musiał samodzielnie obgryzać. By pazury zdrowo rosły i zachowały naturalny kształt. Aby nie rozwijały się na pazurach infekcje bakteryjne, a także by pod pazurami nie zbierał się brud po każdym spacerze.

O przycinaniu pazurów należy pamiętać u starszych psów, które z racji wieku nie są zbyt aktywne. Nieprawidłowa higiena pazurów prowadzi do zwyrodnień stawów, chorób palców itp. Nieregularne obcinanie pazurów powoduje liczne problemy, zwłaszcza u psów rasowych, delikatnych i podatnych na rozmaite schorzenia. Powinniśmy o ten zabieg dbać również dla własnej wygody. Przycięte pazury sprawią, że pies nam niczego nie uszkodzi, ani nas nie podrapie.

Kiedy i jak obcinać pazury?

Jeśli zastanawiasz się jak często należy przycinać pazury u psa to odpowiedź nie jest oczywista bowiem powinna brzmieć w miarę potrzeby. W zależności od tego na ile pies jest aktywny i sam ściera sobie pazury, jak i od tego jak szybko mu pazury rosną będzie trzeba pielęgnować łapy częściej lub rzadziej. Odpowiednia długość pazurów pomaga psu w bieganiu i stąpaniu, zapobiega dyskomfortowi jak i chorobom łap. Jeśli słyszymy kroki psa idącego po kafelkach, linoleum, gładkiej powierzchni to znak, że należy się zainteresować długością pazurów. Psy mieszkające w miastach wbrew pozorom ścierają na chodniku i asfalcie szybciej pazury niż psy biegające jedynie po polach i miękkim podłożu.

Sposoby na pazury

Najlepszym sposobem na skrócenie pazurów jest kopanie dziur, ale również zabieg cążkami. Jeśli chodzi o cążki to należy wyposażyć się w specjalny obcinak dla psa. Co więcej dopasować jego wielkość do pazurów naszego pupila. Dodatkowo należy pamiętać, by pazurów nie obcinać zbyt krótko. Gdyż pies nie będzie umieć chodzić, a pazur może ulec deformacji przy odrastaniu. Zwykle psy nie lubią obcinania pazurów, jednak gdy psa oswoimy z tym zabiegiem nie powinno być z nim kłopotu. Prócz obcinania trzeba zadbać też o opiłowanie pazurów. By nie były zbyt ostro zakończone co może powodować szkody w ubraniach i tapicerkach właściciela.

Właściwa długość pazurów psa to długość nieprzekraczająca długości opuszka palca. Łatwo to poznamy obserwując psa gdy stoi. Wówczas pazury powinny kończyć się tuż nad ziemią i jej nie dotykać lub dotykać delikatnie. Jeżeli obawiamy się, że samodzielnie źle obetniemy pazury psiakowi, wówczas możemy zamówić wizytę u groomera i odwiedzić salon dla psów. Profesjonalista skróci pupilowi pazury wraz z ich opiłowaniem. Jeśli poprosimy groomer pokaże nam jak wykonać ten zabieg samodzielnie poprawnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *