Tychy to niewielka śląska miejscowość, która większości Polaków niezwiązanych ze śląskimi aglomeracjami kojarzy się głównie z piwem Tyskie. Tyskie piwo możemy znaleźć dosłownie w każdym sklepie, każdej restauracji w Polsce, a czasem również i na świecie.
Jest bardzo tanie i smaczne, a swoją popularność zawdzięcza między innymi temu, że jest to piwo typowo polskie. Tychy są zatem znane z produkcji naprawdę dobrego, lubianego piwa. Tyski browar jest obecnie częścią koncernu Kompania Piwowarska SA. Produkuje piwo marki Tyskie, Lech (na południową Polskę), Dębowe Mocne, Żubr oraz piwo Książęce. Do roku 2011 browar warzył również piwo Pilsner Urquell. Tyskie piwo produkowane jest za pomocą fermentacji dolnej. Woda do jego produkcji czerpana jest ze źródła „Gronie” (od źródła pochodzi nazwa Tyskie Gronie) znajdującego się na zboczu Górki Mikołowskiej.
Najstarsza warzelnia czynna do dzisiaj
Browar znaleźć możemy na starówce, można zobaczyć jego rozległe gmachy, napić się piwa w ogródku piwnym bezpośrednio z browaru, co na pewno jest jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Zakłady też są udostępnione dla zwiedzających. Należy wcześniej umówić się na wycieczkę kończącą się degustacją. Wycieczka obejmuje zwiedzanie muzeum i/lub zwiedzanie browaru. W browarze znajduje się najstarsza warzelnia czynna do dzisiaj. Jej wystrój pozostaje praktycznie niezmieniony od 1905 roku.
Tyskie piwo świeżo uwarzone, prosto z browaru
Miłośnicy dobrego piwnego trunku często przyjeżdżają do Tych z innych śląskich miast specjalnie po to, by napić się piwa. Dlaczego akurat tu, skoro można je dostać w każdym sklepie? Ponieważ tylko w Tychach dostaniemy piwo świeżo uwarzone, prosto z browaru. W dodatku picie go bezpośrednio w miejscu produkcji niejako podwyższa jego wartość w oczach piwosza.
Wszystkie dobre ale książęce jest najlepsze