skandynawski styl

Skandynawski styl w projektowaniu wnętrz

Skandynawski styl przez ostatnie kilka lat zdominował trendy w projektowaniu wnętrz zarówno domów jak i obiektów użytkowych oraz miejsc pracy. Prostota i minimalizm zapewniają wnętrzom urządzanym w tym stylu przestronność i czystość. Nawet niewielkie przestrzenie mogą zyskać funkcjonalne przeznaczenie dzięki oryginalnym rozwiązaniom w zakresie wielofunkcyjności pojedynczego pomieszczenia.

Wydzielenie stref

Skandynawski styl to przede wszystkim funkcjonalizm w minimalizmie. Wydzielenie stref wypoczynku, przygotowania i spożywania posiłków, toalety i zabawy pozwala na uporządkowanie wnętrza. Rozmaite triki dotyczące wykorzystania wyposażenia do wielu funkcji jedynie sprzyjają popularności tego właśnie stylu. Rozkładane stoły, pomysłowe szufladki i szafki, a także eksponowane ramki, zdjęcia i ocieplające wnętrze zasłonki podbijają serca Polaków. Niemal każdy chce mieć urządzony dom w stylu skandynawskim. Mimo iż są to głównie surowe barwy i geometryczne, proste kształty, większość Polaków gloryfikuje właśnie te projekty wnętrz.

Dla dziecka i do pracy

Skandynawskie dodatki i meble obecne są zarówno w przestrzeni dla maluchów jak i w gabinecie do pracy. Chmurki, jelonki i sowy to hity w motywach wystroju pokojów dziecinnych. Podobnie jak kontrastowe zestawienia szarości, bieli, czerni z miętą, turkusem czy liliowym. W pracowniach zaś dominują zielenie, musztardowy i grafit jeśli chodzi o kolory, zaś często spotykanymi motywami są rośliny, jak również technika maszyn.

Projektowanie w skandynawskim wydaniu

Skandynawski styl to przede wszystkim dominujące motywy roślinne oraz zwierzęce. Niemniej decydując się na rośliny winniśmy zrezygnować ze zwierząt i przeciwnie. Więcej nie znaczy lepiej. Im mniej obiektów w przestrzeni tym lepiej można je wyeksponować. Mnogość oferowanych na rynku dodatków, ozdób w stylu skandynawskim nie oznacza iż wszystkie winniśmy posiadać w domu i wszystkie ze sobą pasują. Niestety mimo iż skandynawski styl ma korespondować z funkcjonalizmem wiele dodatków jest jedynie łapaczami kurzu nie służącymi niczemu poza estetyką. Niepraktyczne kosze, druciane stoliki, czy kwietniki i sztuczne kwiaty to pomyłki modowe.

Wybieraj właściwie

Dostępność różnorakich elementów skandynawskiego stylu mieszkania pozwala wybrać te, które są dla nas wygodne w użyciu. Co więcej nie musisz mieć wystroju w stu procentach urządzonego wyłącznie w stylu skandynawskim. Jeżeli obawiasz się doboru elementów wystroju możesz poradzić się projektanta wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *