Prawidłowa eksploatacja lamp UV w przemyśle

Lampy UV wykorzystywane są obecnie w wielu branżach przemysłowych. Zdecydowanie najczęściej stosuje się je w celach utwardzania powierzchni lakierowanych oraz spoin klejowych. Niemniej jednak, sprawdzają się także w wielu innych sytuacjach. Bardzo ważnym aspektem jest tutaj jednakże prawidłowa ich eksploatacja. Należy przeprowadzać odpowiednie pomiary wszystkich posiadanych żarników UV, bowiem od tego zależy efektywność ich pracy przy utwardzaniu oraz przy innych zastosowaniach. Istotną kwestią może się tutaj także okazać regularny serwis lamp UV. Dzięki regularnemu serwisowaniu bowiem, eksploatacja lamp UV będzie wydajna i zagwarantuje pożądane efekty pracy.

Eksploatacja lamp UV przy utwardzaniu spoin klejowych.

Jednym z najczęściej spotykanych zastosowań lamp UV jest utwardzanie spoin klejowych. Jest to technologia dość powszechna w wielu branżach. Najczęściej można się zetknąć z jej wykorzystywaniem w branżach: elektronicznych, elektrotechnicznych, motoryzacyjnych, przy produkcji sprzętu medycznego oraz sprzętu optycznego.

Aby jednak utwardzanie spoin klejowych przy zastosowaniu promieniowania UV było skuteczne, należy zadbać o kilka istotnych kwestii:

  • Spoina powinna być prawidłowo przygotowana – powierzchnie gładkie, osuszone, odtłuszczone i oczyszczone
  • Klej należy rozprowadzić równomierną warstwą po obydwu klejonych powierzchniach.
  • Żarnik zastosowanej lampy UV, powinien być wystarczająco mocny – tak aby objął promieniowaniem UV całą powierzchnię spoiny jednocześnie. Jakiekolwiek nierównomierne nagrzewanie będzie prowadzić do naprężeń w toku utwardzania i osłabienia tym samym spoiny.

Właśnie ze względu na ostatni punkt powyżej, tak bardzo ważnym aspektem będzie tutaj regularny serwis lamp UV. Chodzi o to, aby lampy były zawsze sprawdzone pod kątem mocy i wydajności pracy. W przypadku przekroczenia czasu ich żywotności powinno się je wymienić, aby zachować wydajność pracy całego systemu UV.

Pozostałe zastosowania systemów UV.

Oczywiście poza samym utwardzaniem spoin klejowych, systemy UV stosuje się także w wielu innych zastosowaniach. Do najczęściej znanych zastosowań będziemy tutaj zaliczać:

  • Utwardzanie powierzchni lakierniczych
  • Osuszanie farb drukarskich
  • Uszlachetnianie druku
  • Dezynfekcja wody i powietrza

Są to konkretne obszary zastosowań, w których lampy UV sprawdzają się bardzo dobrze. Oczywiście znajdą się jeszcze inne rozwiązania z ich wykorzystaniem, niemniej jednak nie są one aż tak powszechne. Z całą jednak pewnością, poprzez stały postęp i rozwój technologii, także inne rozwiązania doczekają się upowszechnienia. Kiedy tylko będzie możliwe osiągnięcie jeszcze wyższego poziomu wydajności w danym zastosowaniu. To zaś, z całą pewnością następować będzie w ciągu najbliższych lat w wyniku regularnie prowadzonych badań w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *