pozycjonowanie a optymalizacja

Pozycjonowanie a optymalizacja czy to się różni?

Okazuje się, że pozycjonowanie a optymalizacja to zupełnie dwa różne pojęcia z branży SEO. Chociaż wielu polskich specjalistów z tej dziedziny dla ułatwienia sobie pracy łączy je w jeden termin. Co jest dużym uproszczeniem i błędem. Zwłaszcza w środowisku ściśle związanym z mediami oraz szybkimi sposobami przekazywania informacji bez głębszych analiz doszukać się można wielu niedopatrzeń w kwestii rozumienia obu haseł. Pozycjonowanie myli się więc z optymalizacją pod względem nie tylko znaczenia, ale również kontekstów stosowania. Początkujące firmy promują więc usługi SEO, nie wiedząc przy tym do końca, jakich szczegółów dotyczą oferowane i promowane zespoły czynności!

Pozycjonowanie a optymalizacja

Niewątpliwie najłatwiej wytłumaczymy różnicę między optymalizacją a pozycjonowaniem, przyglądając się zakresowi wykonywanych zabiegów, dzięki którym miejsce naszej strony w wynikach wyszukiwarek znajdzie się w ścisłej czołówce. Optymalizacją nazywamy takie działania, przez które możemy przystosować stronę internetową do znanych lub mniej znanych nam mechanizmów operujących wyszukiwarkami. Obszar roboczy wymaga strategicznego podejścia w kwestii dostosowywania kodu wraz ze strukturą oraz treściami, jakie na stronę trafiają. Optymalizacja to działania na stronie, pozycjonowanie – poza nią.

Niezbędne czynności przy optymalizacji

Najprościej różnicę wytłumaczyć można, definiując pojęcia w kontekście zakresu i rodzaju wykonywanych czynności. Które zmierzają do poprawienia pozycji danej strony www w wynikach wyszukiwania. Główną misją postawioną przed specjalistami odpowiedzialnymi za optymalizację jest zdobycie jak najwyższego miejsca w wynikach wyszukiwarek. Zarówno przez stronę jak jej podstrony. Dlatego trzeba rzetelnie i fachowo operować frazami kluczowymi. Umieszczać je w odpowiednich lokalizacjach, tworzyć wysokiej jakości treści od podstaw oraz przystosować kod strony. Optymalizacja czasu wczytywania witryny i podstron wraz z innymi, drobniejszymi zabiegami nie jest może widoczna dla odwiedzających, ale za to roboty wyszukiwarek dostrzegają wszystkie najdrobniejsze szczegóły.

Wszechstronne działanie pozycjonowania i optymalizacji

Pozycjonowanie ma na celu prowadzenie wszelkich działań promocyjnych poza obszarem reklamowanej strony. Jednym z najefektywniejszych narzędzi pozycjonowania jest link building, czyli zamieszczanie na innych stronach adresów w postaci odnośników do promowanej strony. Odnośniki te popularnie zwane są linkami. Z kolei optymalizacja to w założeniu zespół działań przeprowadzanych w sposób bezpośredni właśnie na obszarze promowanej strony internetowej. Są to wszelkie działania komercyjne mogące pozytywnie wpływać na budowę danej strony, treści na niej zamieszczane oraz szczegółową strukturę techniczną. Początkującym pozycjonerom oraz wszystkim, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z branżą SEO, oba pojęcia często się mylą. Tym bardziej, że w naszych polskich warunkach nie przywiązuje się zbytnio wagi do ich rozgraniczania. Najważniejszym celem jest wszak wypromowanie danej marki, nazwy, komercyjnego zjawiska. Umiejętność rozgraniczania różnic między pozycjonowaniem a optymalizacją wpływa jednak nieco bardziej na profesjonalny charakter działań SEO. Jeśli chcemy, by nasza praca odbierana była poważnie – warto o tym pamiętać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *