Pompa ciepła

Pompa ciepła i jej zastosowanie w celach grzewczych.

Pompa ciepła to jedno z bardziej nowoczesnych rozwiązań grzewczych, stosowanych w naszych budynkach. Charakteryzuje się wysokim poziomem ekologiczności, bowiem ciepło w tym przypadku, jest odzyskiwane od otoczenia. Musimy pamiętać, iż nawet kiedy za oknem panuje temperatura ujemna, to do zera absolutnego pozostaje jeszcze bardziej daleko. Tak więc mamy ciepło, które można odzyskać a na zewnątrz oddać jeszcze zimniejsze powietrza. Tak w skrócie działa właśnie pompa ciepła powietrzna. Nieco inaczej jest w pompami gruntowymi, choć podstawowa zasada działania jest taka sama. Chodzi o to, aby odzyskać ciepło z otoczenia i przekazać je do czynnika grzewczego w instalacji.

Czy pompa ciepła sprawdzi się w każdym budynku?

Bardzo ważną kwestią jest tutaj to, iż pompa ciepła niestety nie będzie sprawdzać się w każdym budynku jednorodzinnym. Chodzi tutaj o to, iż niezależnie od rodzaju pompy ciepła, nigdy nie będziemy w stanie osiągnąć zbyt dużych zakresów temperatury czynnika grzewczego. Wobec tego też, w budynkach o wysokim zapotrzebowaniu energetycznym, pomp ciepła nie będzie w stanie po prostu nagrzać pomieszczeń mieszkalnych do wystarczającej temperatury. Niemniej jednak już w budynkach nowych, gdzie mamy do czynienia z dobrym poziomem izolacji, pompa ciepła sprawdzi się wyśmienicie. Nawet bez względu na to, jakiego rodzaju pompę zamontujemy.

Rodzaje pomp ciepła stosowanych we współczesnym ogrzewaniu.

Tak jak już wspomnieliśmy, do wyboru mamy kilka rozwiązań opierających się o pompy ciepła. Sama pompa ciepła występuje w trzech wariantach, a są to:

  • Pompa ciepła powietrzna – system najtańszy w montażu, ale najmniej pewny w pracy. Wykorzystuje temperaturę powietrza, aby odzyskać z niego ciepło. Im jednak niższa temperatura za oknem, tym słabszy odzysk ciepła. Ze względu na stałe zmiany temperatury powietrza, tego typu rozwiązanie nie pozwala nam przewidywać potencjalnych kosztów zbyt dokładnie, bowiem mamy zbyt wielkie temperatur w skali całego roku.
  • Pompa ciepła gruntowa pionowa – najbardziej efektywne rozwiązanie, wymagające jednak wykonania odwiertów głębinowych. Musimy pamiętać, iż pod ziemią temperatura otoczenia jest stała, a na głębokości jednego metra, będzie wynosić zawsze powyżej zera. Jest to tak zwana głębokość przemarzania.
  • Pompa ciepła gruntowa pozioma – opcja nieco mniej efektywna, stosowana tam, gdzie nie ma możliwości wykonania odwiertów głębinowych. Pod powierzchnią na przykład drogi dojazdowej do budynku, na głębokości metra, rozprowadzane są rury z czynnikiem grzewczym, który dzięki temu jest wstępnie podgrzewany do temperatury dodatniej.

Generalnie mamy więc trzy typu pomp ciepła do wyboru, w zależności od zasobności portfela oraz lokalnych warunków. Trzeba bowiem pamiętać, iż nie w każdych warunkach będziemy mogli korzystać z dowolnie dobranych pomp ciepła.

Podsumowanie.

Decydując się więc na to, aby pompa ciepła odpowiadała za ogrzewanie naszego domu jednorodzinnego, na pewno skorzystamy na poziomie komfortu związanym z obsługa pompy ciepła. Ta bowiem, praktycznie nie wymaga żadnej obsługi. Dodatkowo musimy jeszcze zainwestować w grzejniki niskotemperaturowe do współpracy z pompą ciepła. Tak więc zakres inwestycji jest dość wysoki. Jednakże z drugiej strony, przy dobrym zaplanowaniu całej instalacji i wyborze właściwej technologii, będziemy mieć ekologiczne i tanie w utrzymaniu źródło ciepła dla naszego domu jednorodzinnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *