Ogrzewanie domu pompą ciepła

Konieczność ogrzewania naszych domów jednorodzinnych nie ulega najmniejszej wątpliwości. Strefa klimatyczna, w jakiej przyszło nam żyć, nie za bardzo nas rozpieszcza. Praktycznie przez 6 miesięcy musimy nasze domy dogrzewać. Wobec tego tez, zachodzi konieczność posiadania odpowiedniej instalacji grzewczej oraz źródła ciepła. Warto w tym zakresie zwrócić jednak uwagę nie tylko na kwestię samego ogrzewania, ale i na kwestię ekologii. Okazuje się bowiem, iż stosowane przez nas dotychczas rozwiązania, niestety nie wpływają zbyt korzystnie na stan naszego środowiska. Warto jednak sprawdzić, jak zrealizować ogrzewanie domu pompą ciepła, która okazuje się być jednym z najlepszych, najbardziej ekologicznych i oszczędnych rozwiązań.

Czy ogrzewanie domu pompą ciepła jest efektywnym rozwiązaniem?

To zależy od kilku kwestii. Przede wszystkim, w pierwszej kolejności należy ustalić czy w danym budynku ma w ogóle sens montaż takiej instalacji. Okazuje się bowiem, iż w budynkach starszych o niskiej izolacji termicznej, będzie to po prostu zbyt kosztowne. Co prawda komfort wzrośnie, aczkolwiek raczej nie jest to powodem do zadowolenia. Poza tym, pompy ciepła mają stosunkowo ograniczoną wydajność energetycznych. Szczególnie pompy ciepła powietrzne. Ten rodzaj urządzeń grzewczych jest mało efektywny przy niskich temperaturach zewnętrznych. W słabo ocieplonych budynkach, należałoby montować pompy ciepła gruntowe, które są o wiele bardziej kosztowne. Jednakże pozwalają na utrzymanie wstępnej temperatury czynnika grzewczego na stałym poziomie, co będzie bardzo korzystne.

Koszty inwestycji w pompę ciepła.

Sam zakup pompy ciepła jest stosunkowo kosztowny. Aczkolwiek to też zależy od tego czy będziemy wybierać pompę powietrzną czy gruntową. W przypadku pomp ciepła powietrznych, koszt będzie zaczynać się na poziomie około 15 tys. PLN. Oczywiście można bez trudu znaleźć także droższe urządzenia. W pryzpadku pomp gruntowych, cena może diametralnie wzrosnąć. Szacunkowo, według średnich cen z roku 2019, 1kW pompy ciepła gruntowej to koszt około 3 tys. PLN. Zakładając że potrzeba nam w przypadku dużego domu nawet 10 kW urządzenie, koszty będą dość wysokie.

Czy warto więc inwestować w pompę ciepła?

W zdecydowanej większości przypadków warto. Decydując się na pompy ciepła w Wadowicach zyskujemy przede wszystkim wysoki poziom komfortu przy ogrzewaniu budynku oraz ciepłej wody użytkowej. W zasadzie to nie musimy nawet zajmować się jakąkolwiek obsługą pompy ciepła. Jest to urządzenie nie wymagające naszego stałego dozoru. Jeśli jeszcze do tego jesteśmy posiadaczami budynku oszczędnego, o niskim zapotrzebowaniu energetycznym, pompa ciepła będzie rozwiązaniem wręcz idealnym. W ciągu kilku lat na pewno się zwróci w postaci oszczędności na ogrzewaniu. Naszego komfortu jednakże nie będzie w stanie zastąpić nic. Natychmiast odczujemy znaczną poprawę związaną z brakiem konieczności ciągłych wizyt w kotłowni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *