nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze i jego skuteczne leczenie

Nadciśnienie tętnicze to bardzo poważna dolegliwość, która może prowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Najczęściej jednak, samo nadciśnienie nie daje żadnych bardziej niepokojących objawów chorobowych. Pojawiają się najczęściej częste bóle głowy, łatwe męczenie, nadpobudliwość, czy też bezsenność. W zasadzie dolegliwości te mogą wskazywać na różnorodne choroby, toteż w pierwszej chwili trudno jest je ocenić jako wynikłe ze względu na nadciśnienie tętnicze. Najczęściej choroba zostaje ujawniona, kiedy dochodzi już do poważniejszych powikłań, co nie jest niestety niczym dobrym. O wiele lepszym rozwiązaniem byłaby solidnie zakrojona akcja profilaktyczna i regularne badania u każdego, aby wychwycić trudności z nadciśnieniem, zanim dojdzie do poważniejszych dolegliwości.

Powikłania związane z nadciśnieniem tętniczym.

W przypadku tej dolegliwości, najczęściej w późniejszym stadium choroby dochodzi do uszkodzenia nerek, jak również układu krążenia. Mogą się także pojawiać powikłania ze strony układu nerwowego (udar mózgu, zespół otępienny). Jest to więc choroba, której pod żadnym pozorem nie wolno nam bagatelizować. Brak właściwego i skutecznego leczenia może niestety prowadzić do bardzo poważnych powikłań, których każdy z nas wolałby z całą pewnością uniknąć.

Jak leczyć nadciśnienie tętnicze?

Podstawowym rozwiązaniem w przypadku konieczności leczenia nadciśnienia tętniczego będzie zmiana naszego stylu życia. To bowiem on w wielu kwestiach będzie dodatkowo przyczyniać się do powikłań w chorobie. Trzeba będzie zażywać więcej ruchu, zrezygnować z produktów spożywczych, które dodatkowo podnoszą ciśnienie tętnicze krwi (unikanie kawy, napoi energetycznych, coca-coli). Ponadto warto przemyśleć także terapię polegającą na przyjmowaniu leków obniżających ciśnienie krwi. W wielu przypadkach mogą to być nawet preparaty ziołowe, które wykazują obecnie bardzo wysoki poziom skuteczności swojego działania.

Nadciśnienie tętnicze i terapie ziołowe.

Okazuje się więc, iż ciśnienie tętnicze i terapie ziołowe będą mieć ze sobą sporo wspólnego. Odpowiednio dobrane preparaty ziołowe, herbatki, napary, oraz leki na bazie ziół, mogą skutecznie obniżać ciśnienie. Niestety trzeba będzie się przygotować także na to, iż zmiana stylu życiu oraz terapie ziołowe na nadciśnienie nie opuszczą nas już do końca życia. Warto z góry się z tą myślą oswoić, gdyż w zasadzie nie ma sposobu na całkowite wyeliminowanie nadciśnienia tętniczego.

Zapobieganie nadciśnieniu.

Jeśli nie mamy żadnych problemów z nadciśnieniem tętniczym, to musimy pamiętać, iż wszystko przed nami. Co prawda brak jest potwierdzonych dowodów na to, w jaki sposób pojawia się nadciśnienie i co może być jego przyczyną, jednak zauważono pewne wspólne elementy, które pozwalają ustawić kilka zaleceń, mogących uchronić nas przed chorobą. Trzeba tutaj przede wszystkim utrzymywać wagę swojego ciała na prawidłowym do wzrostu poziomie. Ponadto warto pamiętać o unikaniu stresu, ograniczeniu spożywania soli (6g dobowo to maksymalna dawka), oraz nie nadużywanie alkoholu. Ostatecznie warto także zrezygnować z nikotyny.

Podsumowanie

Jak więc widzimy nadciśnienie tętnicze jest poważną chorobą, aczkolwiek możemy się przed nim bronić. Możemy skutecznie je leczyć (co prawda nie wyleczyć, ale jednak leczyć). Możemy także unikać czynników potencjalnie wywołujących nadciśnienie. Z całą pewnością nie jesteśmy w tej walce zupełnie bezbronni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *