malowanie elewacji

Malowanie elewacji – Zrób to sam

Jeśli nie należysz do ludzi typu złotej rączki malowanie elewacji może Cię przerosnąć. Jeżeli jednak radzisz sobie z malowaniem wnętrz to i elewacja nie będzie Ci straszna. Malowanie elewacji budynku wymaga przygotowania podłoża, przede wszystkim jego zmycia z największego brudu. Ponadto pamiętać należy iż farby dzielimy na te do wnętrz jak i na te na zewnątrz. Różnica polega na ich odporności. Farby fasadowe są wzbogacane substancjami chemicznymi które są odporne na działanie mrozu, deszczu, słońca. Dzięki temu malowanie elewacji można przeprowadzać co kilka lub nawet co kilkanaście lat, nie zaś co sezon. Farba fasadowa nie łuszczy się ani też nie grzybi, rzadziej blaknie.

Jak się zabrać za malowanie elewacji?

Na własne potrzeby malując niewielki dom, domek ogrodowy czy garaż wystarczy wałek do malowania lub pędzel. Jeśli obiekt jest wysoki warto wyposażyć się w rusztowanie warszawskie i wysięgnik do malowania. By nie uszkodzić elementów stolarki okiennej, drzwi i innych form niemalowanych należy zabezpieczyć je folią i okleić taśmą malarską. Wówczas unikniemy mycia kropek farby i zamalowań. Jeśli chodzi o kolor farby wygodnym sposobem na jego dopasowanie jest mieszalnik. Farby z mieszalnika pozwalają uzyskać wybrany kolor z palety kilkuset odcieni, a co więcej domieszać farbę w tym samym odcieniu w razie gdyby jej nam brakło lub zaszła potrzeba na przykład po miesiącu domalowania kawałka elewacji.

Techniczna strona malowania

Im bardziej chropowata powierzchnia tynku, malowanie elewacji wymaga więcej czasu i siły malarza. Dokładność jest bardzo ważna, gdyż wpływa na całokształt estetyki. Farba winna dotrzeć we wszystkie zagłębienia, stąd też wałek należy naciskać z odpowiednią siłą, podobnie pędzel malarski. Jeżeli efekt jednokrotnego malowania jest niezadowalający warto nałożyć powtórnie farbę wieloma warstwami. Aby uniknąć cieni i zacieków, a zwłaszcza dzielenia się farby na gładkiej powierzchni winno się malować pełnymi powierzchniami nie zostawiając farby do wyschnięcia. Wszelkie poprawki należy delikatnie rozcierać wyrównując koloryt całości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *