grzejniki

Jakie grzejniki do nowego domu?

Budowa nowego domu jednorodzinnego zawsze będzie wiązać się z wieloma wydatkami. Dodatkowo trzeba będzie także podjąć wiele kluczowych decyzji i to już na etapie projektowania budynku. Musimy uwzględnić wiele czynników, i zwrócić na nie uwagę architektowi. Aby ostatecznie tak zaprojektował nasz dom, żebyśmy potem mogli wygodnie i komfortowo w nim mieszkać. Na etapie projektowania musimy zdecydować na przykład o tym, jakie chcemy instalować grzejniki. W zdecydowanej większości przypadków projektant będzie doradzać rozwiązanie optymalne. My jednak możemy mieć swoje przyzwyczajenia w kwestii ogrzewania i będziemy chcieli innego rozwiązania. Może nawet mniej optymalnego kosztowo, ale za to wygodniejszego dla nas samych.

Jakie grzejniki wybierać?

Jeśli zdecydujemy się na tradycyjne rozwiązanie w kwestii ogrzewania czyli na grzejniki ścienne, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Otóż, każdy producent grzejników będzie je wytwarzać według nieco odmiennych myśli technologicznych. Skutkiem tego, jedne grzejniki będą lepsze, inne zaś gorsze. Warto tutaj więc podkreślić, iż każdy z nich będzie mieć swoje wady i zalety. Obecnie na rynku znajdziemy kilka podstawowych modeli grzejników będą to:

  • Żeliwne grzejniki żebrowe – charakteryzujące się duża pojemnością wodną. Są to grzejniki najstarszej generacji. Ich zaletą jest to, iż potrzeba długiego czasu aby całkowicie wystygły, wadą zaś to, iż trzeba równie długiego czasu, aby się rozgrzały
  • Grzejniki płytowe – nieco nowsze technologicznie. W tym przypadku powietrze rozgrzewa się pomiędzy dwoma płytami wypełnionymi czynnikiem grzewczym.
  • Płytowe grzejniki z wewnętrznymi kanałami – najnowsze rozwiązanie w kwestii grzejników płytowych. Wewnętrzne dodatkowe kanały, zapewniają lepsze i szybsze nagrzewanie się powietrza.
  • Grzejniki aluminiowe, profilowane, żebrowane – ten model grzejników to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie na rynku. Do ich zalet należy specjalne profilowanie żeber wyrzucające nagrzane powietrze w kierunku pomieszczenia a nie pionowo do góry. Ponadto można je łatwo rozbudowywać, dokręcając kolejne żebra. Tak samo możemy poszczególne żebra odejmować. W zależności od potrzeb.

Ostateczny wybór grzejników do domu

Skoro już znamy poszczególne rozwiązania, oraz wiemy, jakimi charakteryzują się wadami oraz zaletami, możemy podejmować wiążące w tym zakresie decyzje. Grzejniki aluminiowe, profilowane, będą zdecydowanie najbardziej kosztowne. Pozwalają nam jednak na skuteczne ogrzewanie mieszkania. Są najbardziej efektywne. Trzeba przyjąć założenie, iż jest to wybór najlepszy. Także ze względu na możliwość prostego powiększania ich powierzchni grzewczej. Jeśli dojdziemy do wniosku, iż grzejnik w danym pomieszczeniu jest za mały, po prostu dokupujemy odpowiednią ilość żeber i dokręcamy do grzejnika. Tak samo łatwo możemy je usunąć, jeśli gdzieś grzejnik będzie zbyt mocno dogrzewać pomieszczenie. Jednym słowem możemy powiedzieć, iż będzie to wybór zdecydowanie najlepszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *