tanie projekty domów

Jak znaleźć tanie projekty domów z katalogu?

Wybór projektu domu z katalogu, z reguły wiąże się z o wiele mniejszymi kosztami, niż w przypadku projektu od architekta. Trzeba tutaj jednakże uwzględnić fakt, iż projekt z katalogu, może czasem okazać się droższy. Wszystko tutaj jest zależne od nas samych i naszych wymagań. Możemy przecież wybrać projekt w którym nie będziemy wprowadzać żadnych zmian. Możemy też wybrać projekt, w którym od razu będziemy wdrażać zmiany, a to pociąga kolejne koszty. Przyjrzyjmy się zatem jak znaleźć rzeczywiście tanie projekty domów? Jak podejść do wyboru, aby nie pociągał on za sobą dodatkowych kosztów?

Jak wybierać tanie projekty domów?

Przede wszystkim, aby projekt domu był dla nas tani, musimy ustalić sobie kilka kwestii. Należy wyszczególnić sobie najważniejsze wymagania względem naszego przyszłego domu i dość kluczowo się ich trzymać. W tym przypadku należy ustalić następujące kwestie.

  • Powierzchnia użytkowa domu – najlepiej przygotować widełki metrażu, co pozwoli nam wysegregować projekty o danym metrażu
  • Konstrukcja naszego domu – ustalamy czy ma to być dom parterowy, piętrowy, z poddaszem, podpiwniczony, z garażem czy bez, czy też w końcu bliźniak
  • Poziom energooszczędności – warto sobie ustalić, czy chcemy dom energooszczędny, tradycyjny, czy też może pasywny. Przekłada się to na późniejsze koszty jego eksploatacji.
  • Funkcjonalność – warto także określić sobie, czego oczekujemy od domu. Jak duży chcemy salon, jaki metraż łazienki, kuchni czy też sypialni.
  • Wymiary zewnętrzne budynku – będzie to bardzo istotne z punktu widzenia budowy. W stosunku do tych wymiarów musimy dokupić działkę budowlaną. Jeśli zaś już ją posiadamy, to musimy w stosunku do jej wymiarów kupić projekt. Obecnie większość projektów posiada adnotację na temat tego, jakie są minimalne wymiary działki do realizacji budowy.

Te wszystkie kwestie najlepiej rozpisać sobie na kartce a potem przeglądać poszczególne projekty domów. Jeśli będziemy się dobrze trzymać tych wytycznych, to faktycznie na samym końcu wysegregujemy tylko i wyłącznie tanie projekty domów. Takie, w których nie trzeba będzie wdrażać kosztownych poprawek i przeróbek. Jedynymi kosztami zaś będą koszty wykonania projektu adaptacyjnego, oraz niezbędnych przyłączy do działki.

Co powinien zawierać projekt domu?

Bardzo ważną kwestią, o której należy pamiętać przed zakupem, jest sprawdzenie co dany projekt zawiera. Jest to bardzo istotne, na przykład ze względu wprowadzania ewentualnych przeróbek. Projekt domu powinien składać się z czterech egzemplarzy i zawierać tutaj elementy takie jak:

  • opracowanie architektoniczne (opis i rysunki)
  • opracowanie konstrukcyjne (opis i wyciąg z obliczeń konstrukcji)
  • projekt wewnętrznych instalacji sanitarnych: wodnej, kanalizacyjnej, gazowej, ogrzewania
  • projekt wewnętrznych instalacji elektrycznych
  • zestawienie więźby dachowej
  • kopie uprawnień projektantów
  • kopie zaświadczeń o przynależności projektantów do Izb branżowych aktualne na czas opracowania projektu
  • charakterystykę energetyczną budynku z analizą możliwości wykorzystania alternatywnych systemów zaopatrzenia w energię i ciepło
  • zgodę autora projektu na wprowadzanie wszelkich zmian przez projektanta dokonującego adaptacji projektu.

Jeśli dany projekt nie zawiera na przykład zgody na wprowadzanie zmian, to niestety nie będziemy mogli nic w nim zmieniać. Powyższe wymagania będą o tyle istotne, iż są to kwestie przesądzające o zgodności projektu z obecnie obowiązującymi przepisami. Brak któregokolwiek z wymienionych podpunktów, może się skończyć tym, iż nie dostaniemy pozwolenia na budowę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *