Jak przebiega brykietowanie trocin?

Wytwarzanie brykietu z trocin i innego rodzaju odpadów drzewnych to proces stosunkowo prosty. Przede wszystkim należy jednak zadbać o to, aby trociny do wytwarzania brykietu były jak najbardziej suche. Nadmierna ilość wody będzie sprawiać, iż brykietowanie może nie przebiegać prawidłowo. Postaramy się ten temat nieco bardziej wytłuścić w dalszej części artykułu. Najważniejsze w tym temacie jest jednak to, iż brykiet z trocin jest materiałem opałowym w pełni ekologicznym. Poziom zanieczyszczeń generowanych podczas jego spalania jest diametralnie niższy, niż ma to miejsce w przypadku węgla i innych paliw kopalnych.

Brykietowanie jako proces technologiczny.

Przede wszystkim, aby możliwe było brykietowanie trocin, konieczne jest przygotowanie niezbędne infrastruktury produkcyjnej. Najważniejsze będą oczywiście maszyny do brykietowania, aczkolwiek nie bez znaczenia są tutaj pomieszczenia. Chodzi nam głównie o pomieszczenia do magazynowania trocin do brykietowania, oraz gotowego brykietu drzewnego. Jest to bardzo ważne, bowiem zarówno trociny jak i gotowy brykiet, powinny być składowane w warunkach suchych. Tak aby niepotrzebnie nam to wszystko nie zawilgociło się. Musimy bowiem pamiętać, iż wilgoć będzie negatywnie wpływać na brykietowanie jak również na parametry techniczne otrzymywanego brykietu. Nadmierny poziom wilgoci, jest utaj przyczyną korodowania kotłów. Para wodna ulatniająca się podczas spalania mokrego brykietu będzie osiadać na stalowych elementach kotłów, powodując tym samym ich korodowanie. Pomijamy już tutaj kwestię, iż mokry brykiet będzie palił się nieefektywnie. Duża część otrzymywanej z jego spalania energii, będzie następnie marnowana na osuszenie brykietu świeżego. Są to po prostu bardzo wyraźne straty materiałowe.

Proces produkcji brykietu, czyli brykietowanie także powinien przebiegać przy jak najniższym poziomie wilgotności trocin. Chodzi tutaj o to, iż w toku brykietowania, będziemy mieć do czynienia z prasowaniem pod wysoką temperaturą trocin. W tym czasie wyciskana jest z trocin żywica, będąca jednocześnie lepiszczem dla brykietu. Nadmierna ilość wody w tym przypadku, będzie prowadzić do osłabienia wiązań żywicznych. Dlatego też, zachodzi tutaj zawsze konieczność starannego przesuszenia brykietu przed rozpoczęciem procesu brykietowania.

Podsumowanie

Generalnie rzecz ujmując, można powiedzieć, iż brykietowanie nie jest procesem skomplikowanym technologicznie. Trzeba jedynie starannie podejść do kwestii jego przeprowadzenia. Musimy zadbać o minimalny poziom wilgotności materiału wsadowego, a co za tym idzie, zagwarantować sobie maksymalnie wysoki poziom wartości opałowych gotowego brykietu. Dzięki temu będziemy mieć wysoce energetyczny i bardzo dobry jakościowo materiał opałowy. Ponadto, będzie to materiał opałowy w stu procentach ekologiczny. Nie powodujący jakichkolwiek zanieczyszczeń podczas jego spalania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *