Hodowla Rhododendronów

Hodowla Rhododendronów w ogrodzie

Hodowla Rhododendronów w naszych przydomowych ogrodach, staje się w ostatnim czasie szalenie popularna. Wynika to przede wszystkim z faktu tego, iż są to rośliny o stosunkowo niedużych wymaganiach. Można nawet powiedzieć, iż w kwestii pielęgnacji, nie potrzebują one naszej uwagi praktycznie wcale. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to prawidłowe przygotowanie całej uprawy. Chodzi tutaj o to, aby wybrać glebę do uprawy, przygotować stanowisko i dobrać właściwe odmiany. Poza tymi kwestiami, hodowla Rhododendronów jest praktycznie banalnie prosta. Nie wymagają one od nas niemalże żadnych prac pielęgnacyjnych.

Czego wymaga od nas domowa hodowla Rhododendronów?

Tak jak już o tym wspomnieliśmy, hodowla Rhododendronów nie jest niczym nader wymagającym. Musimy tutaj jednakże zadbać o kilka istotnych kwestii, związanych ściśle z przygotowaniem do uprawy. Poniżej przedstawiamy trzy najważniejsze punkty, których spełnienie zagwarantuje nam przygotowanie idealnych warunków, dzięki którym, hodowla Rhododendronów w przydomowym ogrodzie, będzie zapewniać doskonałe efekty.

Wybór odmian do uprawy ogrodowej.

Przede wszystkim musimy pamiętać, iż Rhododendrony to rośliny występujące w niezliczonej ilości odmian. Niestety, spora ich część nie będzie nadawać się do uprawy ogrodowej, ze względu na zbyt niską odporność na niskie zakresy temperatur. W naszej strefie klimatycznej zaś, będziemy mieć regularnie do czynienia ze srogimi mrozami w porze zimowej. Dlatego też, tylko nieliczne odmiany będą sprawdzać się do uprawy ogrodowej. Pozostałe zaś można będzie uprawiać jedynie w donicach, dzięki czemu, będziemy mieć możliwość ich ukrycia w pomieszczeniach gospodarczych na sezon zimowy.

Przygotowanie odpowiedniego stanowiska hodowli.

Aby hodowla Rhododendronów mogła przebiegać idealnie, musimy dla każdej rośliny wybrać odpowiednie stanowisko uprawy. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, aby było to stanowisko osłonięte i zacienione. Nie eksponowane zanadto na silne promienie słoneczne. W naturalnych warunkach rośliny te rosną w górach Azji, a więc nie są wyeksponowane na silne promienie słoneczne.

Przygotowanie gleby do uprawy.

Gleba do uprawy jest tutaj także bardzo ważne, Rhododendrony uwielbiają glebę o niskim odczynie pH, czyli lekko kwaśną. Najlepiej, jeśli będzie to odczyn w przedziale 5 – 6,5. Tak przygotowana gleba sprawi, iż hodowla Rhododendronów będzie przynosić nam doskonałe efekty. Glebę możemy kupić jako gotowe mieszanki, lub przygotować samodzielnie, co nie powinno stanowić dla nikogo większych trudności.

Podsumowanie.

Generalnie rzecz więc ujmując, hodowla Rhododendronów w naszych przydomowych ogrodach nie jest niczym nader wymagającym. Wystarczy przestrzegać trzech powyższych zasad, aby zagwarantować sobie maksymalnie dobre efekty hodowli. Poza tym, są to rośliny, które nie wymagają od nas nadmiernej ilości prac pielęgnacyjnych, dzięki czemu, nie musimy spędzać czasu wolnego na pracach ogrodowych. Możemy zamiast tego odpoczywać i napawać się pięknem naszego ogrodu i kwitnących Rhododendronów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *