gdzie mieszka Bolek i Lolek

Gdzie mieszka Bolek i Lolek?

W animacji nigdzie nie jest podane jednoznacznie gdzie mieszka Bolek i Lolek. Można by podejrzewać, ze jest to Łódź czy Warszawa. Tymczasem Bolek i Lolek są ściśle związani z miejscem, w którym faktycznie bajka powstała, czyli z miastem Bielsko-Biała. Można domniemywać, ze to właśnie w Bielsku-Białej mieszka dwóch braci o przezabawnych przygodach.

Dlaczego Bielsko-Biała?

Przykładem, na podstawie którego można wywnioskować gdzie mieszkają Bolek i Lolek jest odcinek kreskówki, w której chłopcy wybierają się nad morze. Wówczas wyprawa jest przygotowywana pieczołowicie i długotrwale. Pakują się i udają na pociąg, podróż jest długa, co wskazuje iż mieszkają z dala od Bałtyku. Co więcej dla chłopców morze jest miejscem wyjątkowym. W innym zaś odcinku Bolek i Lolek wybierają się w góry. Myślałoby się iż wyprawa będzie przebiegać podobnie, tymczasem nic bardziej mylnego. Bolek i Lolek pakują plecak, do którego mieszczą podręczny ekwipunek i wychodzą z domu. Podróż jest co najmniej krótka. Góry są chłopcom dobrze znane, są przygotowani do wędrówki. Dzięki tym wskazówkom łatwe jest stwierdzić iż Bolek z Lolkiem mieszkają blisko gór. Dlatego pasuje doskonale lokalizacja Bielska-Białej.

Chłopcy niemal zawsze są pokazywani jako mieszkańcy miasta, jednak niewielkiego. W przygodach z tramwajem wydają się być zaskoczeni gwarem miasta, tłumem, tymczasem gdy przeżywają przygody wyjazdu na wieś są zafascynowani zwierzętami zagrodowymi. To wszystko potwierdza jedynie lokalizację ich miejsca zamieszkania, którą jest Bielsko-Biała.
Trudno się dziwić twórcom iż umiejscowili postacie swej bajki właśnie w miejscu, w którym powstała. Wytwórnia Filmów Animowanych z Bielska Białej to dom Bolka i Lolka, ale nie tylko. Do dziś dzieci z całego kraju mogą odwiedzać i zwiedzać miejsca, w jakich kreskówka powstawała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *